Az elmúlt években 46 százalékkal ugrott meg a lakosságszám, nagy részük Surányba költözött, a település eredetileg is üdülőtelepnek épített részére. A csatornázás felgyorsította a kiköltözés folyamatát, mára az állandó lakosok száma 2400 fő, nyáron ennek többszöröse.
Az önkormányzati választáson Mwajas Krisztina egy szavazattal győzte le Németh Miklóst, a 22 éve regnáró polgármestert, így októbertől új vezetője lesz a falunak.
Az egyik legfontosabb kérdés a szigeti települések életében a közlekedés, ugyanis kizárólag egy út vezet ki a szigetről, egyébként kompok és révek révén lehet átjutni a Duna két partjára. A beszélgetésből kiderül, hogyan lehet(ne) megoldani a közlekedés kérdését, hogy milyen alternatív lehetőségek vannak, ha valaki nem autóval közlekedik, mi a helyzet, ha leállnak a kompok, és hogyan lehet közösségi közlekedése a teljes szigetnek. Arra is fény derült, mennyi pénz jut az utakra, és hogyan lehet bevonni a helyieket abba, hogy hozzájáruljanak az utak karbantartásához.
Szóba került a bevételek növelésének lehetősége és az is, hogy egy iparral nem rendelkező kistelepülés mihez tud nyúlni, ha baj van.
Beszélgettünk a közösségépítés egyik unorothodox módjáról, ami lehet, hogy a polgármesteri székbe repítette Krisztát, illetve barátságokról, közösségi körökről és arról, hogyan lehet a lakosságot megszólítani, nem is beszélve a kocsmák hiányáról.
Adásunkból kiderül, mit csinál itt az Igazgyöngy alapítvány, hogy lesz az Eurovelo-6 itteni szakasza, és milyen új turistaforgalmat hozhat a tervezett út. A vizi turizmus is szóba került, és az, hogy hogyan lehet a hátrányokat az itt élők előnyére fordítani, valamint, hogy hogyan lehet minőségi turizmust létrehozni mennyiségi helyett.
Elmerengtünk azon, átok vagy áldás az a módosítás, hogy néhány hónappal később veszik át a hivatalt az új polgármesterek, és hogyan lehet kihasználni ezt a „megnyert” három hónapot.
Refutáltunk, és mostani adásunkban arra kerestük a választ, hogy igaz-e egy majomkísérlet, amelyet Áron prezentált, illetve podcast ajánlónk sem maradt el, köszönhetően annak, hogy Áron rengeteg podcastot hallgat.
llyenkor kell közhelyesen azt írni egy felvezetőbe, hogy minden, amit tudni akartál az elektromos kerékpárokról, de sohasem merted megkérdezni.
Igen, ebből a felütésből ki is derül, hogy miről szól a friss adáunk: Zsuzsa vett egy elektromos kerékpárt, és utólag kikérdezte szakértő műsorvezető társát, Zolit, hogy jól döntött-e, amikor teljesen tudatlanul választott biciklit. Spoiler: természetesen igen!
Ebben az epizódban Zolival beszélgettünk arról, hogyan változtatta meg az életét az, hogy egy júliusi verőfényes reggelen belenézett a tükörbe, és valami olyat vett észre a nyakán, ami korábban nem volt ott.
Bezárnák, azaz újranyitnák a csobánkai dolomitbányát. A Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó, Natura 2000-es természetvédelmi területen található, húsz éve bezárt bánya ismételt megnyitása majd pedig sittel történő feltöltése ellen mind a helyi lakosok, mind az önkormányzat tiltakozik.
Mikor a csobánkai lakosok megértették, hogy az eljárás során van egy olyan dátum, amiről nem maradhatnak le, „Dolomit Operatív Törzsi Gyűlést" alapítottak.
Magyar Péter felemelkedéséről és... "lőtávolba" kerüléséről, valamint fanatizmusról, populizmusról és hitelességről beszélgettünk. No meg Óbudáról, Budapestről és az AVDH-ról. Ami megszűnik.