Hónapok óta terveztük, hogy erről a témáról beszélgetünk, de valahogy nagyon nehezen jött össze. Szerencsére végül sikerült, ráadásul elképesztően izgalmas vendégünk volt, aki keni-vágja a témát.
Rögtön beleugrottunk abba, hogy mi az oka annak, hogy bár a kapcsolati erőszak éves előfordulása a Nane és a Patent becslése szerint meghaladja a 200.000 esetet, mindössze néhány száz eset jut el a rendőrségre.
Petra rögtön azzal indított, mennyire rosszul van megalkotva a távoltartás, amely alapvetően egy jó dolog lenne, hogy távoltartsák a bántalmazát áldozatától, de a gyakorlatban úgy működik, hogy a bíróságon a bántalmazó füle hallatára kell elmesélni az okot, ami miatt kérik a távoltartást, és tanúkkal kell igazolni a történteket.
A IX. kerületi tanácsadó központ dolgozóinál számos eset csapódik le, amelyből kiderül, hogy a szóbeli erőszakot követi a fizikai, ami az áldozat szempontjából – sajnos – azért jobb, mert ebben az esetben már van bizonyítható cselekmény. A ciklikus erőszak gyakran ellehetetleníti az áldozatot, aláássa az önbizalmát, megtöri, hogy elveszítse az önállóságát, és a gázlángozás is gyakran előkerül.
Közhely vagy sem, nem csak a szegény és alacsony iskolázottságú embert ér erőszak, bármilyen rétegben előfordulhat és elő is fordul. A pszichológussal, jogásszal is felvértezett team Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester javasolta a védett lakások létrehozását a kerületben, bántalmazott nőknek. Ezek meg is vannak, sőt nem csak lakáskulcsot kapnak az áldozatok, hanem mellé egy szolgáltatást is, mely segít az áldozatoknak talpra állni.
Szó volt a látássérülteket érő szexuális erőszakról, és arról, hogy mennyire kiszolgáltatottak a családon belüli erőszaknak, és mit lehetne tenni ellene, lehet-e egyáltalán valamit, hogyan lehetne tudatosítani a látássérültekben, hogy veszélyeztetettek.
Végignézük a folyamatot, hogy jut el valaki a központba, és miben tudnak segíteni, megnéztük az együttműködési lehetőségeket a társszervezetekkel és hatóságokkal valamint arról is szó volt, más kerületekben is elindulhat-e a kezdeményezés – vagy ne adj isten országszerte.
A nem kötelező feladatot más önkormányzatok is át tudnák venni, a pilotprojektként működő csapat szívesen nyújt ebben támogatást. Szóval figyelem önkormányzatok, itt a lehetőség!
Kérdés, ki segít a segítőknek, és kapnak-e megfelelő támogatást – szerencsére Lombos Petrának erre is van válasza.
Refutáltunk, arra kerestük a választ, hogy ki mondta azt, hogy „kis pénz, kis foci” és nem maradt el a podcast ajánlónk sem!
llyenkor kell közhelyesen azt írni egy felvezetőbe, hogy minden, amit tudni akartál az elektromos kerékpárokról, de sohasem merted megkérdezni.
Igen, ebből a felütésből ki is derül, hogy miről szól a friss adáunk: Zsuzsa vett egy elektromos kerékpárt, és utólag kikérdezte szakértő műsorvezető társát, Zolit, hogy jól döntött-e, amikor teljesen tudatlanul választott biciklit. Spoiler: természetesen igen!
Ebben az epizódban Zolival beszélgettünk arról, hogyan változtatta meg az életét az, hogy egy júliusi verőfényes reggelen belenézett a tükörbe, és valami olyat vett észre a nyakán, ami korábban nem volt ott.
Bezárnák, azaz újranyitnák a csobánkai dolomitbányát. A Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó, Natura 2000-es természetvédelmi területen található, húsz éve bezárt bánya ismételt megnyitása majd pedig sittel történő feltöltése ellen mind a helyi lakosok, mind az önkormányzat tiltakozik.
Mikor a csobánkai lakosok megértették, hogy az eljárás során van egy olyan dátum, amiről nem maradhatnak le, „Dolomit Operatív Törzsi Gyűlést" alapítottak.
Magyar Péter felemelkedéséről és... "lőtávolba" kerüléséről, valamint fanatizmusról, populizmusról és hitelességről beszélgettünk. No meg Óbudáról, Budapestről és az AVDH-ról. Ami megszűnik.