Két vendégünkkel, Illés Istvánnal, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének az elnökével és Dvorácskó Balázzsal, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) szervezési titkárával beszélgetve megpróbáltuk teljeskörűen körbejárni a hazai szakszervezetek tevékenységét. Minket leginkább az érdekelt, hogy milyen lehetőségei vannak az érdekérvényesítésnek a mai Magyarországon – és meglepően sok. A végére rá kellett jönnünk, hogy ebben sokkal több van, mint ez az 1 óra – de ez sem kevés, jó szívvel ajánljuk az új adásunkat.
„Nem politizálunk a munkahelyen, és ennek isszuk meg a levét.” – indította erősen a beszélgetést Dvorácskó Balázs. Ebből a felütésből jutottunk el odáig, hogy a kormányzat mennyire fojtotta le ezeket a törekvéseket, és milyen törvényeket hozott, ezek alátámasztására. Arról is szó esett, hogy baloldaliak-e valójában a szakszervezetek, és milyen hátrányt jelent a látszólagos megbélyegzés számukra. Az is kiderült, hogy papíron több mint 900 szakszervezet létezik, ebből a becslések szerint valójában 10 százaléknyi működhet, valamint, hogy egy részük nem is végez valódi feladatot.
Adásunkban az adakozó, segélyező szakszervezetektől megnéztük az érdekképviseletekig vezető utat, ahol az egyéni sérelmek és az ágazati problémák egyaránt előkerülnek. Na de mi történik az OMSZ-nél, és miért van több képviselete is a mentődolgozóknak? Miért gond, hogy nagy a fluktuáció, és mentősnek lenni manapság már nem hivatás, hanem csak egy munkahely?
Az is szóba jött, hogy a látszat ellenére nem a borítékba kerülő összeg nagysága a legnagyobb gond a legtöbb munkahelyen, hanem a körülmények, a munkaruha, vagy, hogy van-e elég meleg víz. “Ha ezeket megoldod, félisten vagy. Csak utána jönnek a bérkérdések.” – mondta el Dvorácskó.
Az oktatásban nem csak a bérek kérdése a neuralgikus pont, hanem a kreativitás halála, és a kibontakozás lehetőségének az elvétele. „Nincs ember, rámegy a család, rossz a beosztás” – sorolták vendégeink, mik okoznak a dolgozók számára feszültséget. Eközben egy csapdahelyzet áll fenn, a munkavállalók nem mernek szólni, nem jellemző a tudatosság, nincsenek tisztában a lehetőségekkel.
Ezért is indított a SZEF képzést a dolgozók számára, a jogokról, lehetőségekről, és a közösségformálásról. „Ahol nagy a fluktuáció, ott először közösséget kell építeni, megismerni egymást, kiépíteni a bizalmat, és csak utána lehet menni a főnökhöz.” Az sem mindegy, hogy kezd neki az ember a problémák megoldásának, bár könnyűnek tűnik, nem feltétlenül a Facebook vagy a média fogja megoldani a gondokat.
Szó esett még arról, hogy a ma természetesnek tartott vívmányok, mint a fizetett szabadság, GYES, TB, munkaóra, mind a szakszervezeteknek köszönhetőek, ha anno nem léptek volna fel a munkavállalók érdekében, ma rabszolgák lennénk, a szó szoros értelmében. „Meg kell értetni a munkavállalóval, hogy tisztességes munkával tisztességes bér jár.” -fejtegette Illés István.
Az is szóba került, hogy Nyugat-Európában mit csinál az atipikusan dolgozók szakszervezete, illetve, hogy Magyarországon a művészeti szakszervezeti szövetség tud eredményeket elérni a magánvállalkozóként dolgozó művészek érdekében. Mert ahogy elhangzott: „Ha valakiket szivatnak, azok ők.”
Egy példán keresztül demonstrálta Illés, hogy jutottak el odáig a mentősök, hogy az elégtelen munkaruha ellátottság megszűnjön, mint mesélte, egy időben saját zsebből vásárolták a ruhákat. Mint fogalmazott: „Mindenféle színű mentős volt abban az időben.” A szakszervezet segítségével elindult az érdemi tárgyalás, melynek következtében ma már egységes munkaruházatban végzik a feladatukat a dolgozók. „Ha a szakszervezet nem lépett volna, akkor most nem biztos, hogy itt tartanánk.”
Felmerült, miért lehetetlen szinte a munkabeszüntetés az egészségügyben, és hogyan lehet ügyek mentén összedolgozni az egyes ágazatoknak, még ha nem is értenek mindenben egyet.
Megbeszéltük, vajon igaz-e Hunter S. Thompson napirendje, és nem maradt el a podcast ajánlónk sem.
Címlapkép: Sakkozó munkások sztrájk idején a Soroksári úti Fegyvergyárban, Fortepan / Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény, grafika: Kubatovics Áron
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ismét a civil szervezeteket támadja idén tavasszal a kormányzat (ezúttal a Szuvihivi), pedig a civil szervezetekben dolgozók a közért dolgoznak, közszolgáltatást végeznek. Erről beszélgettünk Móra Veronikával, az Ökotárs igazgatójával.
llyenkor kell közhelyesen azt írni egy felvezetőbe, hogy minden, amit tudni akartál az elektromos kerékpárokról, de sohasem merted megkérdezni.
Igen, ebből a felütésből ki is derül, hogy miről szól a friss adáunk: Zsuzsa vett egy elektromos kerékpárt, és utólag kikérdezte szakértő műsorvezető társát, Zolit, hogy jól döntött-e, amikor teljesen tudatlanul választott biciklit. Spoiler: természetesen igen!
Ebben az epizódban Zolival beszélgettünk arról, hogyan változtatta meg az életét az, hogy egy júliusi verőfényes reggelen belenézett a tükörbe, és valami olyat vett észre a nyakán, ami korábban nem volt ott.
Bezárnák, azaz újranyitnák a csobánkai dolomitbányát. A Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó, Natura 2000-es természetvédelmi területen található, húsz éve bezárt bánya ismételt megnyitása majd pedig sittel történő feltöltése ellen mind a helyi lakosok, mind az önkormányzat tiltakozik.
Mikor a csobánkai lakosok megértették, hogy az eljárás során van egy olyan dátum, amiről nem maradhatnak le, „Dolomit Operatív Törzsi Gyűlést" alapítottak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!